Hledáte-li právní poradu, neváhejte se na nás obrátit. Po zaslání popisu Vašeho právního problému obdržíte základní informace k uvedené problematice spolu s orientační cenovou kalkulací poskytnutí právní služby v předmětné věci.
Vybíráme některé z dotazů našich klientů:
Paní doktorko, rád bych se Vás zeptal, zda je možné, aby u nás cizinec založil společnost a co k tomu potřebuje?
Zakládání obchodních společností na území České republiky samozřejmě obchodní zákoník umožňuje i cizincům a cizím právnickým osobám. Pokud se bude jednat o právnickou osobou zakladatele, bude nutné předložit zejména výpis z obchodního rejstříku ze země sídla, který prokazuje existenci společnosti. Pokud bude jednatelem nové společnosti cizinec, bude třeba také zajistit výpis z rejstříku trestů ze země, jejímž je občanem. Ostatní úkony je možno učinit na podkladě plné moci.
Náš zaměstnanec již pět týdnů nepřišel bez omluvy do práce. Pokoušeli jsem se ho kontaktovat telefonicky, ale telefon nezvedá. Je možné s ním ukončit pracovní poměr?
V případě dlouhodobého neomluveného zameškání práce zaměstnancem je možné s ním okamžitě zrušit pracovní poměr ve smyslu ust. § 55 zákoníku práce, neboť porušil povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práce zvlášť hrubým způsobem. Doporučujeme věnovat pozornost doručování tohoto dokumentu zaměstnanci.
Jak mám dále postupovat, když mi bude expirovat ochranná známka? Budu platit nějaké poplatky?
Pokud se jedná o národní ochrannou známku, platí její ochrana deset let ode dne podání přihlášky. Zápis ochranné známky se na žádost vlastníka ochranné známky obnoví vždy na dalších 10 let. Za přijetí žádosti o obnovu ochranné známky se hradí správní poplatek který činí aktuálně 2 500,- Kč za individuální ochrannou známku. V případě obnovy mezinárodní známky je možno zažádat o obnovu přímo u World Intellectual Property Organization, zde se také hradí správní poplatek, přičemž ten základní činí 653,- CHF.
Měli jsem v bytě nájemce, který nám již před půl rokem přestal platit nájemné. Stále sliboval, že vše doplatí, ale nestalo se tak. Teď jsem zjistil, že se již z bytu odstěhoval. Můžu po něm požadovat nezaplacené nájemné? Budu k tomu potřebovat právníka?
Samozřejmě tuto neuhrazenou pohledávku můžete po bývalém nájemci soudně vymáhat. Soudu bude třeba v řízení předložit uzavřenou nájemní smlouvu. Pokud by se nájemní smlouva ukázala v průběhu řízení neplatnou, je možné požadovat bezdůvodní obohacení za užívání bytu bez právního titulu. Právní zastoupení Vám v tomto případě vřele doporučuji.